Suriyeli Çocuklara Eğitim Desteği

Konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre, Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), Siemens ve Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle gerçekleştirilen programla, Suriyeli çocukların okula başlaması için ‘eşit bir fırsat’ sağlanmasına katkıda bulunulması hedefleniyor.

  • 18.08.2016
  • 0
  • 821 kez okundu
Suriyeli Çocuklara Eğitim Desteği

Konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre, Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), Siemens ve Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle gerçekleştirilen programla, Suriyeli çocukların okula başlaması için eşit bir fırsat sağlanmasına katkıda bulunulması hedefleniyor.     

Proje kapsamında, İstanbul Esenler’de bulunan 5-6 yaş grubundaki Suriyeli çocuklar için 9 haftalık bir yaz okulu programı oluşturuldu. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bu amaçla tahsis ettiği bir okulda 4 sınıf, kaliteli bir ana sınıfında olması gereken fiziksel standartları karşılayacak şekilde donatıldı.     

Eğitimlerin AÇEV uzmanları ile Suriyeli ve Türk öğretmenler tarafından verildiği program çerçevesinde, öncelikle bu sınıflarda görev alacak eğiticilerin eğitimi gerçekleştirildi.     

Bu kapsamda, çeşitli okul öncesi eğitim faaliyetleriyle çocukların okula hazırlık becerileri desteklenip, Türkçe dil desteği veriliyor. Ayrıca, çocukların ve ailelerin psikososyal destek ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, uzman psikologların yardımıyla ailelere bilgilendirmeler yapılıyor. Program sayesinde, Suriyeli mülteci çocukların okula hazırlık ve Türkçe dil yetersizliğinden kaynaklanan eğitimden geri kalma ve okulu bırakma riskinin de en aza indirilmesi hedefleniyor.     

İlk etapta 5-6 yaş grubunda bulunan 60 Suriyeli çocuğun faydalandığı program 9 Eylül’de sona erecek.

AÇEV Genel Müdürü Nalan Yalçın, Suriye’den Türkiye’ye sığınmış ve zor şartlarda yaşamlarını sürdürmeye çalışan ailelerin çocukları için eğitim hakkının sürdürülmesinin projedeki öncelikleri olduğunun altını çizerek, Bu noktadan hareketle, okula başlama yaşındaki mülteci çocukların örgün öğretime hazır olmalarını sağlayacak, onlara okul öncesi sözel ve sayısal becerileri kazandıracak bir okul öncesi eğitim programı uyguluyoruz. Projemize verdiği destekle çocuklara okul hayatına eşit bir başlangıç yapma fırsatını sunan Siemens’e katkılarından ötürü teşekkürlerimizi sunuyoruz. ifadesini kullandı.

Hürriyet

Gen testleriyle tıp kişiselleşiyor
Dr. Sibel Esin Özgül, gen testleri hakkında bilgi veriyor...
Sağlık Bakanlığı’ndan devrim gibi uygulama: Herkese check-up
Sağlık Bakanlığı, her 50 bin kişi için sağlıklı yaşam merkezi kurulacağını ve herkese check-up yapılacağını açıkladı.
Kadınların gizli kabusu: Lipödem
Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karacalar, lipödem konusunda bilgiler verdi.
Nohut parçası hava borusuna kaçtı
Konya'da nefes darlığı ve morarma şikayetiyle hastaneye götürülen 10 aylık bebeğin sağ akciğer girişinden, soluk borusunu tıkayan 5 milimetrelik nohut...
On aylık bebeğin böbreğinden 1,5 santimlik taş çıktı
Sivas'ta, CÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Üroloji Servisi'nde gerçekleştirilen kapalı yöntem ameliyatla böbreğindeki taş temizlenen Zeynep Sude, sağlığına kavuştu.
İzmir’de dev hastanede skandal
İzmir'in en büyük hastanelerinden Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi bu skandalla çalkalanıyor.
Gözdeki sinsi hastalık ‘Glokom’
Halk arasında göz tansiyonu adıyla da bilinen glokomun dünya çapında sinsi hastalıklar listesinde ilk sıralarda.
Mevsim yorgunluğuna teslim olmayın
Medical Park İzmir Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr
”Travma, problemli davranış için bir tetikleyicidir”
Yol Birey ve Aile Danışmanlık Merkezi'nin kurucusu Şeyda Özdalga merkezde verilen diğer hizmetleri anlattı.
Kürtaj nedir, nasıl yapılır?
Kürtaj, gebeliğin 10. Gebelik haftasına kadar isteğe bağlı olarak sonlandırılmasıdır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ