O isim hakkında suç duyurusu

1.5 milyon TL kredi kullandıktan sonra mahkemeden “iflas erteleme kararı” alan iş adamı Burak Türeci hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

  • 20.10.2016
  • 0
  • 1.358 kez okundu
O isim hakkında suç duyurusu

GSD Yatırım Bankası 1.5 milyon TL kredi kullandıktan sonra mahkemeden 1 günde “iflas erteleme kararı” alan işadamı Burak Türeci hakkında suç duyurusunda bulundu.

Türeci, gerçeğe aykırı bilançolar hazırlayarak bankadan kredi almak suretiyle “nitelikli dolandırıcılık yapmak”la suçlandı. Bankalara toplam 33.5 milyon TL kredi borcu olduğu tespit edilen Türeci’nin Bodrum Yunan adaları ve Cannes’daki lüks eğlence yerlerinden fotoğraflar paylaşması dikkat çekti.

Gazete Habertürk’ten Veli Sarıboğa’nın haberine göre, GSD Yatırım Bankası, en son320 bin TL kredi kullandığı gün “borca batık” olduğu gerekçesiyle iflas erteleme için yönetim kurulu kararı alan B.T. Satış ve Pazarlama AŞ Yönetimi Kurulu Başkanı Burak Türeci, finansman müdürü Kaya Yılmaz Sayın, yeminli mali müşavir Aydın Karaağaçlı ile işadamı Ali Levent Simer hakkında “nitelikli dolandırıcılık” iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

KREDİ GÜNÜ İFLAS TOPLANTISI

GSD Yatırım Bankası’ndan toplam 1.5 milyon lira kredi kullanan B.T. Satış ve Pazarlama AŞ, taksitlerin bir kısmını öderken, 2 Mayıs 2016 tarihinde 320 bin lira daha kredi kullandı. Yönetim kurulu aynı gün bütün ortakların katılımıyla şirket merkezinde bir araya geldi. Toplantıda, “4 Mayıs 2016 tarihli ara bilançoya göre şirketin borca batık olduğu tespit edilmiştir” denilerek, şirket avukatlarınca “iflas erteleme” davası açılması için yönetim kuruluna yetki verilmesi kararlaştırıldı.

MAHKEMEDEN 1 GÜNDE KARAR!

Bankalardan toplam 33.5 milyon TL kredi kullandığı tespit edilen şirket, 5 Mayıs’taAnadolu 4. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne iflas erteleme davası açtı. Ertesi gün Anadolu4. Asliye Ticaret Mahkemesi, şirkete kayyum atanmasına kararvererek, şirket hakkında tedbir uygulamalarının durdurulmasını,yeni takip ve haciz işlemlerinin yapılmamasını kararlaştırdı. Ayrıca su, doğalgaz, elektrik gibi zorunlu ihtiyaçların kullanıma kapatılmasının ve banka hesapları üzerine bloke konulmasının da tedbiren önlenmesine hükmedildi.

TAKİPTEN BÖYLE KURTULDU

Böylece B.T. Satış ve Pazarlama AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Burak Türeci, bankalardan kullandığı toplam 33.5 milyon TL kredinin takibinden kurtulmuş oldu. Şirket yönetimi kayyuma devredilirken, Burak Türeci yurtdışına tatile gitti.

MALİ VERİLER ‘SAHTE’ ÇIKTI

İflas erteleme için dava açan şirketin mahkemeye sunduğu belgeleri inceleyen GSD Yatırım Bankası, kredi talebi sırasında kendilerine verilen şirketin mali verileriyle mahkemeye sunulan mali verilerin uyuşmadığını gördü, şirket yöneticileri hakkında “nitelikli dolandırıcılık” ve “sahtecilik” iddialarıyla suç duyurusunda bulundu. GSD Yatırım Bankası, suç duyurusu dilekçesinde “nasıl dolandırıldıklarına” dair özetle şunlara dikkat çekti:

*“Şirket, kredi başvurusunda özkaynaklarını 33.8 milyon TL göstermişti. Anadolu 4. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne sunulan mali verilerde ise şirketin 9 milyon TL eksiveren özkaynaklarının olduğu, şirketin Kıbrıs’taki varlığının ise sadece 148.5 bin TL olarak beyan edildiği tespit edildi.”

*“Kredi aldığı gün kredi kullandırım talimatını imzalayan firma sahibi Burak Türeci, yine aynı gün şirket adına 02.05.2016 tarihli bir yönetim kurulu kararı aldı. O tarihte öngörülmesi mümkün olmayan 04.05.2016 tarihli bilançoya göre şirketin ‘borca batık’ olduğunu tespit etmişler. Şüpheliler, suç kastıyla hareket ederek bilançolar üzerinden sahtecilik yapmayı alışkanlık haline getirdiler.”

OHAL SÜRESİNCE İFLAS ERTELEME BAŞVURULARI YAPILAMAYACAK

TARTIŞMALARA neden olan iflas ertelemenin FETÖ’ye finansman sağlayan şirketler tarafından da özellikle 15 Temmuz darbe girişimi öncesinde mal varlıklarını kaçırmak amacıyla kullandığı belirtilmişti. 15 Temmuz sonrasında bu uygulamanın önüne geçmek için OHAL süresince iflas erteleme başvuruları yasaklandı. 2006 yılında sadece 61 olan iflas erteleme başvurusu 2015 ve 2016 yıllarında 1000’i geçmişti.

Gen testleriyle tıp kişiselleşiyor
Dr. Sibel Esin Özgül, gen testleri hakkında bilgi veriyor...
Sağlık Bakanlığı’ndan devrim gibi uygulama: Herkese check-up
Sağlık Bakanlığı, her 50 bin kişi için sağlıklı yaşam merkezi kurulacağını ve herkese check-up yapılacağını açıkladı.
Kadınların gizli kabusu: Lipödem
Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karacalar, lipödem konusunda bilgiler verdi.
Nohut parçası hava borusuna kaçtı
Konya'da nefes darlığı ve morarma şikayetiyle hastaneye götürülen 10 aylık bebeğin sağ akciğer girişinden, soluk borusunu tıkayan 5 milimetrelik nohut...
On aylık bebeğin böbreğinden 1,5 santimlik taş çıktı
Sivas'ta, CÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Üroloji Servisi'nde gerçekleştirilen kapalı yöntem ameliyatla böbreğindeki taş temizlenen Zeynep Sude, sağlığına kavuştu.
İzmir’de dev hastanede skandal
İzmir'in en büyük hastanelerinden Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi bu skandalla çalkalanıyor.
Gözdeki sinsi hastalık ‘Glokom’
Halk arasında göz tansiyonu adıyla da bilinen glokomun dünya çapında sinsi hastalıklar listesinde ilk sıralarda.
Mevsim yorgunluğuna teslim olmayın
Medical Park İzmir Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr
”Travma, problemli davranış için bir tetikleyicidir”
Yol Birey ve Aile Danışmanlık Merkezi'nin kurucusu Şeyda Özdalga merkezde verilen diğer hizmetleri anlattı.
Kürtaj nedir, nasıl yapılır?
Kürtaj, gebeliğin 10. Gebelik haftasına kadar isteğe bağlı olarak sonlandırılmasıdır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ