Kürtaj nedir, nasıl yapılır?

Kürtaj, gebeliğin 10. Gebelik haftasına kadar isteğe bağlı olarak sonlandırılmasıdır.

  • 27.10.2016
  • 0
  • 3.611 kez okundu
Kürtaj nedir, nasıl yapılır?

Kürtaj, gebeliğin 10. Gebelik haftasına kadar isteğe bağlı olarak sonlandırılmasıdır. Ancak bilinenin aksine kürtaj işlemi yalnızca istenmeyen gebelikler için uygulanmamaktadır. Kürtaj, yapılan cerrahi işlemlerden sonra (kürtaj gibi)  rahimde parça kalması durumunda, gebeliğin tıbbi gerekçeler sebebiyle sonlandırılması durumunda ya da dış gebelik durumlarında uygulanabilmektedir.

Ancak isteğe bağlı gebelikler yasal olarak yalnızca 10. Gebelik haftasına kadar sonlandırılabilmektedir. 11. Gebelik haftasında ülkemizde yasal olarak kürtaj yaptırmak mümkün değildir. Görülen son adetin ilk günü ve yapılan ultrason değerlendirmeleri ile gebelik haftası tespit edilir ve daha sonra kadın hastalıkları ve doğum uzmanı gebeliğin 10. Haftayı geçmediğine karar verirse yapılabilmektedir.

Kürtaj, vakum adı verilen bir yöntemle yapılmaktadır. Kürtaj yöntemleri arasında en güvenilir ve en az riskli uygulama budur. Ancak enfeksiyon, kanama ya da diğer yan etkilerin daha az görülmesi için mutlaka güvenilir ve işinde uzman kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından uygulamasına dikkat edilmelidir.

Kürtaj ne kadar sürer?

Kürtaj işlemi 15 dakikada tamamlanmaktadır. Şayet hastaya lokal ya da genel anestezi uygulanacaksa süre uzayabilir ya da azalabilir. Bunun dışında gebelik haftaları ilerledikçe kürtaj işlemi zorlaşabilir. Bu sebeple de ilerleyen gebelik haftalarında yapılan kürtaj işlemlerinde yan etkilerin görülme riski daha yüksektir.

Çok küçük gebelik haftalarında da rahimde materyal kalma riski bulunmaktadır. Bu sebeple de kürtaj için en ideal haftalar 5-8 arası olarak ifade edilebilir.

Kürtajdan sonra yeniden hamilelik mümkün mü?

Kürtajın kesinlikle bir doğum kontrol yöntemi olmadığı unutulmamalıdır. Doğum kontrol yöntemi olmadığı için de yalnızca gerekli durumlarda uygulanması gerektiği bilinmelidir. Sık sık ve kısa aralıklarla yapılan kürtaj, risk açısından olumsuz durumlar yaratabilir. Ancak güvenilir merkezlerde ve uzman kişilerce kürtaj işlemi yapılmış ise, bu durumda yeniden hamile kalma şansı zarara uğramamaktadır.

Kürtaj hakkında daha fazla bilgi için http://www.drismetyildirim.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Gen testleriyle tıp kişiselleşiyor
Dr. Sibel Esin Özgül, gen testleri hakkında bilgi veriyor...
Sağlık Bakanlığı’ndan devrim gibi uygulama: Herkese check-up
Sağlık Bakanlığı, her 50 bin kişi için sağlıklı yaşam merkezi kurulacağını ve herkese check-up yapılacağını açıkladı.
Kadınların gizli kabusu: Lipödem
Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karacalar, lipödem konusunda bilgiler verdi.
Nohut parçası hava borusuna kaçtı
Konya'da nefes darlığı ve morarma şikayetiyle hastaneye götürülen 10 aylık bebeğin sağ akciğer girişinden, soluk borusunu tıkayan 5 milimetrelik nohut...
On aylık bebeğin böbreğinden 1,5 santimlik taş çıktı
Sivas'ta, CÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Üroloji Servisi'nde gerçekleştirilen kapalı yöntem ameliyatla böbreğindeki taş temizlenen Zeynep Sude, sağlığına kavuştu.
İzmir’de dev hastanede skandal
İzmir'in en büyük hastanelerinden Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi bu skandalla çalkalanıyor.
Gözdeki sinsi hastalık ‘Glokom’
Halk arasında göz tansiyonu adıyla da bilinen glokomun dünya çapında sinsi hastalıklar listesinde ilk sıralarda.
Mevsim yorgunluğuna teslim olmayın
Medical Park İzmir Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr
”Travma, problemli davranış için bir tetikleyicidir”
Yol Birey ve Aile Danışmanlık Merkezi'nin kurucusu Şeyda Özdalga merkezde verilen diğer hizmetleri anlattı.
Kürtaj nedir, nasıl yapılır?
Kürtaj, gebeliğin 10. Gebelik haftasına kadar isteğe bağlı olarak sonlandırılmasıdır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ